Jak vybrat LED osvětlení?

Vybavujete si pracovní kout nebo jen hledáte příjemnou svítící dekoraci do bytu, která bude zároveň úsporná? S LED osvětlením ušetříte oproti klasické žárovce několik desítek procent peněz za elektřinu. Vybírejte z moderních lampiček, venkovních bodovek nebo praktických nalepovacích pásek a mnohých dalších variant. Povíme vám, jak vybrat LED osvětlení podle několika zásadních technických parametrů od barevné teploty až po stupeň krytí.

  • David, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Jak vybrat LED osvětlení podle druhu svítidla

Pásky

Moderní lepicí LED pásky mohou krásně nasvítit kuchyňskou linku nebo třeba umyvadlo v koupelně. Vybírat můžete z klasických i barevných světel, která zajistí jedinečnou atmosféru.

  • Vhodné pro interiér i exteriér

  • Snadná instalace možná kamkoli

LED pásky

Lampy

Pořiďte si stolní či závěsnou LED lampu k počítači nebo třeba do dílny. Existují ale i venkovní LED lampy, které se hodí na zahradu, před vchodové dveře nebo kamkoli jinam, kde pro ně najdete využití.

  • Venkovní modely bývají vybaveny solárními panely, čidly apod.

  • Vnitřní modely jsou lehké, obvykle doplněny stmíváním a různými barevnými schématy

LED lampy

LED stolní lampy

Zahradní LED lampy

Dílenská LED světla

Panely

LED panely se obvykle instalují na zeď, na strop či do podhledů. Tento druh svítidla využijete především ve větších prostorách, které potřebujete rovnoměrně ozářit, jako například zasedačky a pracovny.

  • Všemožné tvary a rozměry

  • Plnohodnotně nahradí méně úsporné zářivkové osvětlení

Hadice

Světelné LED hadice mohou být skvělým zpestřením a osvětlením interiéru i exteriéru. Dají se použít například pro podtržení obrysů nebo jako výstraha apod.

  • Neomezené možnosti využití

  • Snadná instalace

LED hadice

Signálky

Jak název napovídá, jedná se o signální LED osvětlení ve formě malých blikajících zařízení. Používají se především pro varovnou či jinou dálkovou signalizaci.

  • Vysoce odolné proti otřesům

  • Některé modely doplněny i o akustický signál

LED signálky

Žárovky a zářivky

Pochopitelně lze pořídit i samostatné LED žárovky a LED zářivky, které mají vynikající poměr svítivosti a spotřeby elektrické energie. Proto jsou v domácnostech velmi oblíbenou volbou.

  • Úsporné

  • Vysoká svítivost

  • Dlouhá životnost

LED žárovky

LED zářivky

Výběr LED osvětlení podle technických parametrů

Barevná teplota

Jaký účel by mělo vybrané světlo splňovat? Dokreslovat příjemnou večerní náladu nebo dodat dostatek denního světla při práci? O tom rozhoduje barva světla, takzvaná teplota chromatičnosti. Ta se udává v kelvinech (K) a platí, že čím více kelvinů, tím je světlo studenější, až modré. Obyčejná svíčka dosahuje 1900 K, proto mají tlumená oranžová světýlka cca 2700 K.

Barva světla (K) Popis Vhodné využití
2 700–3 300 nažloutlé světlo, působí útulně a teple ložnice, dětský pokoj
3 300–5 300 denní světlo LED stropní světlo do obývacího pokoje
5 300–6 500 studené bílé až lehce namodralé světlo (od 8 000 K) LED pásky do kuchyně, koupelny, do pracovny

Energetická třída

Z běžných domácích spotřebičů znáte energetické štítky se škálou A–G, které informují o spotřebě elektrické energie. Stejně je tomu u LED svítidel. Čím blíže je třída písmenku A, tím nižší spotřeba bude. Na štítku dále naleznete údaj o roční spotřebě energie v kWh.

Pro lepší představu o výdajích stačí vynásobit počet kWh 4,80 Kč, což je přibližná cena za 1 kWh.

Krytí IP

Pokud vybíráte LED světlo do koupelny, k digestoři nebo na zahradu, ověřte si jeho míru odolnosti neboli stupeň krytí. Svítidla s vysokým stupněm krytí by měla dobře odolávat zvýšené vlhkosti nebo i stříkající vodě.

Míra odolnosti vůči proniknutí vody se označuje písmeny IP a dvěma číslicemi. První číslice značí odolnost před vniknutím cizích těles, druhá odolnost vůči vodě. Maximální stupeň krytí je IP69. Ten využijete u bazénu nebo ve sprše, kde byste měli mít světlo s krytím alespoň IP67. Na místě, kde nehrozí přímý kontakt s vodou, volte alespoň IP44.

Stupeň krytí Ochrana před
IP1x vniknutí pevných těles o průměru 50 mm
IP6x vniknutí prachu
IPx3 déšť
IPx4 stříkající voda
IPx7 dočasné ponoření

Světelný tok

Informaci o tom, jak intenzivní osvětlení bude, zjistíte podle hodnot světelného toku. Jeho jednotkou je lumen a obecně platí, že čím větší číslo, tím jasnější světlo vyprodukuje. Proto vám u dekoračních pásek vystačí modely do 250 lumenů. Na stropní LED světla budete potřebovat přibližně 600–950 lumenů.

Světelný úhel

Úhel, pod kterým bude světlo zářit do místnosti, se nazývá světelný úhel. Udávaná hodnota určuje tu část světla, která září nejméně poloviční silou, než jaké LED světlo vyzařuje kolmo. Pokud tedy vybíráte osvětlení s úhlem 120–160°, svítidlo bude vyzařovat světlo širší než je udávaná hranice, jen nebude tak intenzivní.

Patice

Patice nebo závit je místo, kam lze připojit ke svítidlu žárovku a přenášet tak do ní elektrický proud ze sítě. Ke každému svítidlu je nutné vybrat žárovku s odpovídající paticí.

Přehled patic
  • E27 – Jedná se o závit běžných žárovek o průměru 27 mm, na který můžete narazit i pod názvem „velký Edisonův závit“. Setkáte se s ním téměř všude – ve stropních i nástěnných svítidlech.
  • E14 – Označují se jako „malý Edisonův závit“. Tyto žárovky mají menší příkon a mívají tvar kapky nebo svíčky. Používají se pro noční světla a lampičky, v kuchyňských digestořích či troubách.
  • E40 – S průměrem 40 mm se jedná o největší ze šroubovacích závitů. Užívá se pro výbojky se silným výkonem, hodí se především pro venkovní a průmyslové použití.
  • GU10 – Písmeno U označuje tvar žárovky. Jedná se o patici se dvěma výběžky, mezi kterými je rozteč 10 mm. Používá se zejména u bodových žárovek a podhledových svítidel. Montuje se zasunutím a pootočením.
  • G9 – Namísto dvou výběžků má pouze dva krátké piny s roztečí 9 mm. Najdete ji v bodových světlech a podhledech, typicky v koupelnách a předsíních. Jedná se o nástrčnou patici.
Grafické znázornění nejčastějších typů patic a závitů žárovek

Funkce a technologie

  • Dálkové ovládání – pro spuštění podsvícení televize nebo třeba akvária nebudete muset složitě nahmatávat kabel. Vše jednoduše spustíte pomocí dálkového ovladače.
  • Stmívatelné světlo – značně vám rozšíří možnosti využití lampy nebo LED pásek. Stmívač může být posuvný nebo má podobu ovládacího kolečka.
  • Smart - dálkové ovládání pomocí telefonu či počítače. Měnit lez intenzitu nebo barevné odstíny.
  • RGB – vedle možnosti nastavení intenzity světla je užitečnou funkcí také regulace teploty a barvy světla.
  • Možnost výměny stínidla – u některých lamp je možné zakoupit více druhů stínidel, díky čemuž můžete rychle proměnit celkový vzhled lampy a také intenzitu osvětlení.
  • Kloubová mechanika – u stojících i stolních lamp lze díky pružné noze přizpůsobovat polohu i směr svícení.

Související

Osvětlení

Svítidla

Startovací balíčky chytrého osvětlení

Nejčastější dotazy

Opravdu je LED technologie tolik úsporná?

Oproti běžné žárovce má LED žárovka až o 75 % nižší spotřebu energie a až 30× delší životnost. To je rozdíl, za který se za každých okolností vyplatí připlatit pár korun navíc.

Jak LED osvětlení funguje?

Diodové LED osvětlení funguje na bázi jevu zvaného elektroluminiscence. Ten se dá vysvětlit jako přímá transformace elektrického proudu na světlo. Diody fungují díky dvouvrstvým polovodičům, kdy se elektrony přesouvají z jedné vrstvy na druhou, čímž vzniká přebytečná energie, tedy světlo.

Jak správně instalovat LED pásky?

S LED páskami nebudete mít téměř žádnou práci. Většina pásek je samolepících a snadno tak přilnou k pracovní desce, lince apod. Povrch před nalepením však důkladně vyčistěte a osušte. Nesmí být mastný nebo zaprášený, ideálně co nejhladší. Pásku poté zapojte pomocí nízkonapěťového zdroje do zásuvky. Pokud potřebujete přilepit pásku k nevhodnému povrchu, použijte hliníkové profily, které zároveň fungují i jako chladiče.

Jak třídit LED pásky?

I když vám LED pásky vydrží dlouhé roky, takže jejich výměna možná nebude vůbec třeba, máte několik možností. Výrobek můžete vrátit na prodejně, odevzdat ve sběrném dvoru nebo v okolí vyhledat sběrnou nádobu pro elektroodpad. LED pásky rozhodně nepatří do směsného odpadu.

Buďte SMART s chytrými LED svítidly a také naší stránkou o chytré domácnosti!